مزایای داشتن کسب و کار آنلاین که شما را عاشق خودش می کند!

این روزها، داشتن کسب و کار آنلاین موضوعی شده که خیلی ها بهش علاقه دارن و به دنبالش هستن. از اونجایی که علاقه مردم به کسب و کار آنلاین خیلی زیاد شده، عده ای مدرس این حوزه شدن و به مردم آموزش میدن که چطوری کسب و کار آنلاین خودشون رو راه بندازن و شروعش کنن.

کرونا و رونق گرفتن کسب و کار آنلاین

با اومدن کرونا و دوران قرنطینه، بازار کسب‌وکار آنلاین خیلی خیلی داغ تر از قبل شد و همه کسب و کارهای سنتی اومدن سراغ این حوزه تا بتونن در دوران قرنطینه، همچنان فروش خودشون رو داشته باشن.

توی این مقاله میخوایم باهم بررسی کنیم و ببینیم کسب و کار آنلاین چیه و چطور میتونیم شروعش کنیم و اصلا برای شروعش چه اصولی رو باید رعایت کنیم.

کسب و کار آنلاین

تفاوت کسب و کار آنلاین با کسب و کارهای سنتی

یکی از موضوعاتی که باید بدونین، اینه که اصلا کسب‌و‌کار آنلاین و کسب و کارهای سنتی، چه تفاوتی باهم دارن، این کسب و کارها چندتا فرق اساسی باهم دارن که میخوایم اونا رو بررسی کنیم:

1- سرمایه اولیه: شما اگه بخواین توی تهران، یک مغازه فروش لباس برای خودتون راه اندازی کنین، این کار برای شما چه هزینه هایی دارین؟ تو بازار فعلی حداقل بالای 200 میلیون تومان برای مغازه باید پول داشته باشین! تازه تو کمترین حالتش، چندین میلیون تومان باید برای دکور مغازه کنار بذارین، در کنار اون چندین میلیون تومان هم باید برای خرید جنس و پر کردن مغازه هزینه کنین که جمع تمام اینا رو بخوایم انجام بدیم، حدودا 400 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارین.

اما توی کسب‌وکار آنلاین شما برای راه اندازی یک کسب و کار فروش لباس، فقط به یک پیج اینستاگرام و یک وبسایت نیاز دارین. اگه وبسایت رو خودتون طراحی کنین، در کل با 200 هزار تومن میتونین این کارو انجام بدین. البته جنسها رو هم اول کار میتونین از دیگران بگیرین و سرمایه ای براش نذارین.

2- هزینه های نگهداری: برگردیم به همون مغازه لباس فروشی، شما علاوه بر سرمایه اولیه ای که نیاز دارین برای راه اندازی مغازه، باید به صورت ماهانه هم هزینه هایی رو پرداخت کنین. مثلا باید برای مغازه تون تبلیغات کنین تا بیشتر دیده بشین، باید هزینه قبض آب و برق و گاز و تلفن و… رو پرداخت کنین. در کنار همه اینا اجاره مغازه رو هم باید حساب کنین. یعنی حدودا بخوایم حساب کنیم ماهانه حداقل 15 میلیون یا بیشتر هزینه های ثابت خواهید داشت (با این فرض که مغازه رو در تهران بخواین راه اندازی کنین)

اما توی کسب و کار آنلاین، شما برای پیجتون که هزینه ای نیاز ندارین، برای وبسایت هم اگه بخواین یک تولیدکننده محتوا استخدام کنین که کار محتوا و سئو رو انجام بده و ماهانه 4 مقاله براتون منتشر کنه، حدودا بین 400 تا 800 هزارتومان هزینه خواهید داشت (البته اول کار میتونین خودتون این کارو انجام بدین که هیچ هزینه ای پرداخت نکنین). اگه هم بخواین میتونین برای پیج اینستاگرام یا وبسایتتون تبلیغات کنین که از 100 هزار تومان تا هرچقدر که بخواین میشه برای این کار بودجه گذاشت.

3- زمان خدمات: شما توی مغازه لباس فروشی خودتون چند ساعت در روز میتونین بمونین؟ خب احتمالا شما صبح حدودا ساعت 9، 10 میاین و مغازه رو باز میکنین و به مشتری ها میرسین، بعدش ساعت 2 میرین برای ناهار و 4 دوباره باز میکنین و بعدشم تا ساعت 10، 11 شب مغازه هستین. بیشتر از اینم شاید بتونین بمونین اما دیگه مشتری ها اون وقت شب نمیتونن بیرون بیان. یا مثلا توی شرایط های خاص مثل برف و بارون و قرنطینه و…، نمیتونین مغازه رو باز کنین و اگه هم باز کنین مشتری نیست.

اما توی کسب و کار آنلاین، شما به صورت 24 ساعته در دسترس مشتری هستین. مشتری هم هرزمان که اراده کنه و دلش بخواد، میتونه به پیج اینستاگرام یا وبسایت شما بیاد و لباس ها رو ببینه و انتخاب کنه و سفارش بده. حتی اگه شما خواب باشین هم سفارش مشتری توی سایتتون ثبت میشه. توی شرایط خاص هم هیچ محدودیتی وجود نداره و همچنان میتونین به مشتری ها خدمت رسانی کنین، چی از این بهتر؟ نه خدایی چی از این بهتر میخواین؟؟؟!

4- سرعت رسیدن به درآمد: توی کسب و کارهای سنتی، شما خرج های اولیه و ثابت رو پرداخت میکنین و این هزینه ها بهتون فشار زیادی وارد میکنه، در کنار اونها ممکنه مدت زیادی طول بکشه تا مردم با مغازه شما آشنا بشن و بخوان ازتون خرید کنن و شاید چند ماه اول کسب و کارتون ضرر بده یا در بهترین حالت هزینه هاتون و سودتون برابر بشن. این یعنی که باید سرمایه کافی داشته باشین تا توی دوران خاک خوری کسب و کارتون، بتونین هزینه ها رو تامین کنین و شکست نخورین.

اما توی کسب و کار آنلاین چون سرمایه کمتری نیاز دارین و هزینه ها هم تقریبا صفر هستن، شما فقط تمرکز میکنین روی پیدا کردن مشتری و فعالیت توی پیج اینستاگرام و وبسایتتون و اگه خوب کار کنین، توی اینستاگرام حتی توی کمتر از 1 ماه میتونین اولین مشتری های خودتون رو پیدا کنین و به درآمد برسین. پس اینم از مزیت های دیگه کسب  و کار آنلاین هست و کمک میکنه خیلی راحت تر و سریع تر به نتیجه برسین.

خب مواردی که قبل تر گفتم چندتا از مهمترین تفاوت های کسب و کار آنلاین و کسب و کارهای سنتی بودن. دقیقا همین تفاوت ها باعث شدن که همه حتی خود من عاشق کسب و کار اینترنتی بشیم و بخوایم اون رو داشته باشیم.

حالا بریم سراغ اینکه برای داشتن کسب و کار آنلاین ، باید از کجا شروع کنیم.

 

کسب و کار آنلاین

 

 

قدم های شروع کسب و کار آنلاین

برای شروع کسب و کار آنلاین، گام های مختلفی نیازه که اونها رو در ادامه بهتون میگم تا بتونین اولین قدم های شروع کسب و کار خودتون رو بردارین:

1- انتخاب موضوع: در اولین قدم، شما باید موضوع کسب‌وکار خودتون رو انتخاب کنین، یعنی مشخص کنین میخواین چیکار کنین؟ چی بفروشین؟ به کی بفروشین؟ اینا مواردی هستن که توی شروع کار خیلی اهمیت دارن و باید در موردشون فکر کنین. البته من توی سایتم یه مقاله درباره ایده های پولساز اینترنتی نوشتم که میتونین مطالعه اش کنین و موضوع مناسب کار خودتون رو انتخاب کنین.

2- انتخاب رسانه: بعد از اینکه موضوع کسب‌وکار آنلاین خودتون رو مشخص کردین، حالا باید بیاین ببینین کسانی که میخواین محصول خودتون رو به اونا بفروشین، کی هستن و کجاها هستن و توی همونجایی که مخاطب ها هستن کسب و کار خودتون رو شروع کنین. یعنی اگه مخاطب های شما بیشتر توی اینستاگرام هستن، بسم ا… شروع کنین توی اینستاگرام پیج خودتون رو راه اندازی کنین. البته اینم بگم که در حال حاضر اینستاگرام بهترین رسانه برای شروع کسب و کار آنلاین هست و میتونین ازش خوب استفاده کنین برای این کار.

3- جذب مخاطب: در قدم بعدی شما رسانه خودتون رو ساختین، حالا باید با روش های مختلفی مثل تولید محتوا و تبلیغات، مخاطب هایی که میخواین رو جذب کنین تا بتونین اونارو با خودتون آشنا کنین و کم کم اونارو آماده خرید کنین.

4- تبدیل مخاطب به مشتری: در این مرحله شما باید کاری کنین که حتی بدون سود، مخاطب ها ازتون برای اولین بار خرید کنن و بتونین اونارو با خدمات یا محصولات خودتون آشنا کنین. بعد از این مرحله، اگه تجربه خوبی بهشون بدین، خیلی راحت خرید خودشون رو تکرار میکنن و تمام!!!

5- تکرار مراحل 3 و 4: این چرخه رو یکسره باید تکرار کنین تا بتونین مخاطب های بیشتری جذب کنین و بهشون بیشتر بفروشین، حواستون باشه به مشتری ها خوب خدمات بدین و یه برنامه برای تبدیل مشتری های خودتون به مشتری ثابت داشته باشین اونوقته که کسب و کار شما میشه ماشین چاپ پول و میتونین خیلی راحت ازش درآمد داشته باشین.

 

جمع بندی

توی این مقاله در مورد کسب و کار آنلاین صحبت کردیم و گفتیم کسب و کار آنلاین چه تفاوتی با کسب و کارهای سنتی داره و چطور میتونین کسب و کار خودتون رو راه اندازی کنین.

امیدوارم این مقاله بتونه بهتون کمک کنه که کسب و کار آنلاین خودتون رو راه اندازی کنین و اون رو رشد بدین تا از داشتن درآمد به صورت آنلاین لذت ببرین.

, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
×