آکادمی فرشاد حیدری

آموزش دیجیتال مارکتینگ

آنچه درباره کسب و کار اینترنتی باید بدانید و نمی دانید!

فهرست مطالب

خیلی جالبه که توی ایران، بعضیها عاشق کسب و کار اینترنتی هستن، بدون اینکه بدونن واقعا کسب و کار اینترنتی چیه؟! به همین خاطر من در این نوشته میخوام درباره کسب و کار اینترنتی با شما صحبت کنم و خیلی خوشحال میشم که تا آخر این نوشته با من همراه باشید!

تب فراگیر کسب و کار اینترنتی

این روزها بیشتر از فراگیر شدن کرونا، تب کسب و کار اینترنتی توی ایران راه افتاده و هر کسی به این فکر افتاده که کسب و کار اینترنتی خودش رو راه اندازی کنه. حالا از بین این مردم، افراد زیادی هستن که با انگیزه و شور و اشتیاق زیاد کار خودشون رو راه میندازن. ولی می بینن که کسب و کار اینترنتی اونطور که فکرشو میکردن نیست و در آخر، به نتیجه خاصی هم نمی رسن! به نظر شما چرا چنین اتفاقی می افته؟ خب اگه با من همراه باشین، یه سری حقایق درباره کسب و کارهای اینترنتی رو متوجه میشین که ممکنه باعث بشه دود از کله مبارکتون بلند بشه!

حقیقت پشت پرده کسب و کار اینترنتی

دوست عزیزم، میدونم که الان سوخت جت داری و میخوای مثل بنز کسب و کار اینترنتیت رو شروع کنی، اما باید بدونی که کسب و کار اینترنتی، اصول و استراتژی های خاصی داره. وقتی که این اصول رو رعایت کنی میتونی به موفقیت برسی، وگرنه راه اندازی یک سایت یا پیج اینستاگرام موفقیت و کسب درآمد بالای شما رو تضمین نمیکنه!
خب حالا به من جواب بده که واقعا میخوای برای خودت یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنی؟ اگر چنین هدفی داری، پس باید اصولش رو بدونی و باهاش کاملا آشنا بشی.
من توی این مقاله تجربه های خودم رو در زمینه کسب و کارهای اینترنتی بهت میگم تا بتونی راحت تر و سریعتر در کسب و کار اینترنتی خودت به موفقیت برسی و درگیر چالش و ضرر و شکست نشی. چون اصلا دوست ندارم قیافت رو افسرده و شکست خورده ببینم!
حالا برو بریم سراغ این که ببینیم اصلا این کسب و کار اینترنتی چیه!!!

کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی چی هست و چی نیست؟

یه دقیقه حواست رو بده به من تا یک بار برای همیشه کسب و کار اینترنتی رو درک کنی!
ببینین کسب و کار اینترنتی یعنی این که شما بتونی با ارائه محصول یا خدمات خودتون به صورت آنلاین، هم به دیگران خدمت کنین و براشون ارزش ایجاد کنین و هم بتونین خودتون کسب درآمد کنین.
یعنی مثلا تا چندین سال قبل اگه میخواستی کاری رو شروع کنی باید میرفتی مغازه اجاره میکردی و کلی هزینه میدادی تا بتونی پول دربیاری؛ اما الان همون کار رو با هزینه خیلی کمتر یا حتی بدون هزینه، میتونی از طریق اینترنت انجام بدی. پس کسب و کار اینترنتی یعنی ساخت یک فروشگاه در سطح اینترنت. مشتریان تو کیا هستن؟ افرادی که در اینترنت جستجو می کنند که تعدادشون خیلی خیلی زیاده! چجوری پول درمیاری؟ خیلی راحت مردم ازت خرید میکنن و پول میاد به حسابت!
خوبی کسب و کار اینترنتی این هست که تو میتونی بزرگترش کنی و به افراد بیشتری خدمت کنی، بیشتر بفروشی و پولدارتر هم بشی.

تفاوت کسب‌وکار اینترنتی با فریلنسری

دوست گلم، یادت باشه که داشتن کسب و کار اینترنتی با فریلنسری فرق داره! یعنی چی؟
فریلنسری یعنی کسی که برای خودش کار میکنه، در استخدام هیچ جا نیست و به ازای قبول کردن پروژه های دیگران، کسب درآمد میکنه.
بعضی از فریلنسرها فکر می کنن که صاحب یه کسب‌وکار اینترنتی هستن؛ اما باید بگم که این دو تا باهم خیلی فرق دارن!
ببین توی کسب و کار اینترنتی، شما خودت مدیر کسب و کارت هستی و میتونی هرچقدر میخوای بزرگترش کنی. توی فریلنسری، شما مدیر کارت هستی، اما نمیتونی خیلی بزرگش کنی؛ چون تو آدمی و توانایی هات محدوده و مثلا نمیتونی در روز 100 تا مشتری رو مدیریت کنی! فکر کن فریلنسر طراح سایت در روز میتونه نهایتا 1 تا 2 سایت رو طراحی کنه؛ اما مدیر کسب و کار اینترنتی میتونه در روز به صدها نفر خدمات یا محصولاتش رو بفروشه و درآمد کسب کنه.
فکر کنم متوجه شدی که درآمد مدیر کسب و کار اینترنتی از یه فریلنسر خیلی بیشتره.
حالا اگه شما فریلنسر هستی؛ غصه نخور چون میتونی کسب و کار اینترنتی داشته باشی. اولش یه سایت راه اندازی میکنی؛ بعدش با تیم سازی و استخدام کردن کارمند، مشتریهای بیشتری قبول میکنی و اینطوری درآمدت رو هم بیشتر میکنی.

دوست داری کسب و کار اینترنتی داشته باشی؛ اما این برات سواله که از کجا شروع کنم؟

خب من برات کسب و کار اینترنتی رو تعریف کردم، حالا میخوام بهت توضیح بدم که اصلا برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، باید از کجا شروع کنی؟

1- مشخص کردن ایده

ببینین توی هر کسب و کاری، شما اول از همه باید یه ایده داشته باشین.
یعنی چی آقای حیدری؟ یعنی اینکه بدونی چیکار میخوای بکنی؟ بدونی که میخوای در مورد چی صحبت کنی؟ چی میخوای بفروشی؟ به کی میخوای بفروشی؟ در یک کلام، کارت رو مشخص کنی.
وقتی اینا رو مشخص می کنی، خیالت راحت میشه و متوجه میشی به چه محتوایی نیاز داری، مخاطبت کیه و از کجا میتونی پیداش کنی.

2- سایت یا اینستاگرام؟

برای اینکه از سردرگمی دربیای، باید بدونی که میخوای پیج اینستاگرام داشته باشی یا یه سایت راه بندازی و ازش پول دربیاری؟
بعد از این که این کارو انجام دادی، حالا باید ببینی چطور میتونی مخاطبین خودت رو جذب کنی و یه بانک اطلاعاتی ازشون به دست بیاری. مثلا ممکنه بخوای توی اینستاگرام فعالیت کنی، پس میتونی توی زمینه ای که انتخاب کردی تولید محتوا کنی و مخاطب های خودت رو جذب کنی تا بعداً بتونی محصول یا خدماتت رو بهشون بفروشی.
یا اگه میخوای توی سایت کار کنی، میتونی یه صفحه فرود بسازی و از روش های مختلف مثل سئو یا تبلیغات کلیکی استفاده کنی تا اطلاعات مخاطب های خودت رو بگیری و در ازاش به اونا یک هدیه بدی و بتونی باهاشون در ارتباط باشی.

3- آماده کردن محصولات و خدمات برای فروش

بعد از این که پیج اینستاگرام یا سایت خودت رو راه انداختی، حالا نوبت میرسه به اینکه محصول یا خدمات خودت رو آماده کنی. یه محصول یا خدمات ارزون آماده کن و به مخاطب های خودت پیشنهاد بده بیان و اون رو خریداری کنن. بعد سعی کن توی این محصول یا خدماتت، بهترین تجربه رو براشون ایجاد کنی که خرید لذت بخشی رو ازت داشته باشن. این کار کمک میکنه هم مخاطب های خودت رو فیلتر کنی، یعنی اونایی که واقعا خریدار هستن رو از اونایی که از روی کنجکاوی اومدن بشناسی، هم باعث میشه مخاطبات برای خریدهای بزرگتر آماده بشن و هم باعث میشه محصول یا خدمات خودت رو تست کنی.
حالا بعد از این مرحله، دیگه کسب و کار نوپای تو آماده هست تا بتونی محصول یا خدمات اصلی خودتو آماده کنی و به افراد خیلی خیلی بیشتری بفروشی و تمام.

پس چی شد؟

اول باید بدونی چیکار میخوای بکنی، بعدش باید بدونی توی چه مکانی میخوای کار کنی و بعد باید محصولت رو برای فروش آماده کنی. با فروش اون محصولات یا خدمات پول درمیاری و اگر خوب کار کنی، هر روز مشتریات بیشتر میشه.
تبریک میگم تو تونستی کسب‌وکار اینترنتی خودتو بسازی!!! خخخ، البته به همین راحتی ها هم نیست. باید توی این مسیر دائما رشد کنی و توی چالشها و مشکلات کم نیاری تا به موفقیت برسی؛ پس اگه اهل زود جا زدن و کم آوردن هستی، کسب و کار اینترنتی برای تو مناسب نیست، برو سراغ یه کار دیگه لطفا…
کار هر کس نیست کسب و کار اینترنتی داشتن، شب بیداری می خواهد و مرد کهن!!!

برای شروع کار اینترنتی خودم، به چقدر سرمایه نیاز دارم؟

سرمایه توی کسب‌وکار اینترنتی به کاری بستگی داره که میخوای انجام بدی، اما میتونم بگم در اول کار به سرمایه خیلی زیادی نیاز نداری.
مثلا اگه بخوای یک محصولی رو توی اینستاگرام بفروشی، تقریبا هیچ سرمایه ای نیاز نداری و میتونی با تولید محتوا و جذب فالوور از روش های رایگان کار خودت رو شروع کنی و به درآمد برسی و بعد با درآمدی که به دست آوردی، برای پبجت تبلیغ کنی و اون رو بزرگتر کنی.
برای سایت هم همینطوره و سرمایه خاصی نیاز نیست، فقط هزینه اولیه هاست و دامنه نیازه که خیلی هم به حساب نمیاد کلا.
شاید بگی خب برای تهیه محصول که به سرمایه نیاز دارم!!! باید بگم هم آره و هم نه.
اگه بتونی توی حوزه کاری خودت تامین کننده محصولی که میخوای بفروشی رو پیدا کنی و اول کار باهاش صحبت کنی که بهت در ازای فروش محصولات پورسانت بده، دیگه دغدغه ای بابت این موضوع نداری و میتونی هرزمان که فروش داشتی، محصول رو از تامین کننده بگیری و بفرستی برای مشتری و سرمایه اولیه هم نیازی نداری.
البته اینم بگم که اگه اول کار سرمایه داشته باشی و بتونی تبلیغات خوب انجام بدی یا روی آموزش خودت سرمایه گذاری کنی و اصولش رو یاد بگیری، مطمئنا میتونی سرعت رشدت رو بیشتر کنی.

چقدر طول میکشه تا به درآمد برسم؟

رسیدن به درآمد توی کسب و کار اینترنتی، کاملا بستگی به استراتژی بازاریابی و محصولت داره.
اگه توی سایت بخوای فعالیت کنی، از 3 ماه تا 6 ماه متغیره و توی این بازه زمانی میتونی از وبسایت خودت فروش داشته باشی، البته اگه درست و اصولی کار کرده باشی.
اگه هم توی اینستاگرام بخوای فعالیت کنی، از 1 ماه تا 3 ماه متغیره و بستگی به این داره که چطور فعالیت کنی.
یعنی اگه سایتی داری که بیشتر از 6 ماه گذشته و هنوز به درآمد نرسیدی، یا اگه پیجی داری که سه ماه گذشته و هنوز به درآمد نرسیدی، احتمالا یه جای کارت میلنگه و باید یه فکری براش بکنی.

جمع بندی اون چه که گفتم!

خب توی این مقاله در مورد کسب و کار اینترنتی صحبت کردم و گفتم اصلا این مدل کسب و کار چیه، چطور باید شروعش کنی، چقدر سرمایه نیاز داری و چقدر طول میکشه که بتونی به درآمد برسی.
اصولی که گفتم تجربیات من در زمینه کسب‌وکار اینترنتی هستن و کمک میکنن بتونی کار اینترنتی بهتر و اصولی تری رو راه اندازی کنی.
امیدوارم این مطلب بهت کمک کنه که درباره کسب و کار اینترنتی، به شفافیت بیشتری رسیده باشی و بتونی رشد بیشتر و سریع تری رو داشته باشی و به هدف همه مردم دنیا یعنی افزایش درآمد برسی!
این مقاله رو خوندی، مقاله بعدی هم خیلی عالیه، اون رو هم یه نگاه بنداز!

چه امتیازی بهم میدی؟ 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *