4 ویژگی کسب و کار اینترنتی مطمئن و پایدار

دوست داری یه کسب و کار اینترنتی مطمئن داشته باشی؟

این روزها، روشهای کسب درآمد از اینترنت خیلی زیاد شدن و گزینه های زیادی روی میزه! اما میدونین چیه؟ خیلی از این روشها مقطعی هستن و نمیتونیم به عنوان یه روش مطمئن بهشون نگاه کرد! اصلا به همین دلیله که بیشتر مردم، دنبال کسب و کار اینترنتی مطمئن هستن تا بتونن با اطمینان روی اون کار کنن و یک کسب و کار حرفه ای و عالی برای خودشون داشته باشن.

این موضوع اونقدر برای مهمه که من به این فکر بیفتم تا درباره این موضوع صحبت می کنم که کسب و کار اینترنتی مطمئن چه ویژگی هایی داره و چطور تشخیص بدیم که یک کسب و کار اینترنتی مطمئن هست یا نه.

اگه دوست دارین یک کسب و کار اینترنتی مطمئن برای خودتون راه اندازی کنین و بتونین درآمدهای بالا و پایدار داشته باشین، توی این مقاله با من همراه باشین تا ویژگی های یک کسب و کار اینترنتی مطمئن رو برای شما توضیح بدم.

کسب و کار اینترنتی مطمئن چه تعریفی داره؟

خب اول از همه ببینیم اصلا کسب‌وکار اینترنتی مطمئن چیه تا بعدش ببینیم که چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟!

اینو باید بدونیم که کسب‌وکار و کارآفرینی کلا مسیر مطمئنی نیست و همیشه با ریسک های خاصی همراهه؛ اما ما میتونیم کارهایی رو انجام بدیم که مطمئن تر هستن و درصد نتیجه گرفتن ازشون بالاتره.

حالا کسب و کار اینترنتی مطمئن چیه؟

کسب و کار اینترنتی مطمئن یعنی کسب و کاری که مقطعی نباشه و بتونین ازش درآمدهای پایدار و خوبی داشته باشین. با راه اندازی کسب و کار اینترنتی مطمئن، خیالتون راحته که دیگه، زحمتی که شما برای اون کسب و کار میکشین سریع از بین نمیره.

یه مثال از کسب و کار اینترنتی مطمئن بزنم تا بهتر متوجه بشین!

فرض کنین شما مثلا با کسب درآمد از اینستاگرام آشنا میشین و شروع میکنین به زحمت کشیدن روی پیجتون، چندین ماه تولید محتوا میکنین و پیج خودتون رو به جاهای خوبی میرسونین، فالوورهای خودتون رو افزایش میدین و فروش هم دارین. اما به خاطر یه اشتباه اینستاگرام پیج شما رو بلاک یا غیرفعال میکنه.

اونوقت چه اتفاقی میفته؟ دستتون به کجا بنده؟ هیچ جا و کلا پیج و سرمایه شما و درآمدتون رفته! اینجاست که حس می کنین کارهایی که انجام دادین همه پوچ شده!

در این حالت میتونم بگم که شما یه کسب و کار غیرمطمئن داشتین که دوام زیادی هم نداشت؛ اما مثلا اگه شما کسب و کار اینستاگرامی رو با وبسایت خودتون همراه کنین و بتونین مخاطب ها رو با وبسایت خودتون آشنا کنین، قطعا درصد اطمینانش خیلی بیشتره و خیالتون راحته که اگه هم مشکلی برای پیج اینستاگرام شما پیش بیاد، حداقل وبسایت خودتون رو دارین.

پس همه ما دوست داریم اگر کسب‌وکار اینترنتی قراره داشته باشیم، از مدل مطمئنش باشه و برامون مدت زیادی (تا آخر عمرمون) درآمدزایی کنه!

خب حالا بریم سراغ این که ببینیم ویژگی های کسب و کار اینترنتی مطمئن چیه؟

ویژگی های کسب و کار اینترنتی مطمئن

هر کسب‌وکار اینترنتی مطمئن باید این 4 ویژگی ها رو داشته باشه:

1- تحت کنترل خودمون باشه.

اولین مورد توی کسب‌وکار اینترنتی مطمئن، اینه که کنترلش دست خودمون باشه.

همونطور که گفتم مثلا کنترل پیج اینستاگرام دست خودمون نیست و پیج ما متعلق به اینستاگرامه، به همین خاطر اگه مشکلی براش پیش بیاد نمیتونیم ادعایی داشته باشیم. اما وبسایت ما کنترلش دست خودمونه و میتونیم هرکاری که میخوایم روش انجام بدیم بدون این که مشکلی براش ایجاد بشه. (البته منظورم از هرکاری، کارهای اصولی هستش نه دیگه هرکاری!)

پس خیلی مهمه که توی کسب و کار اینترنتی، کنترل شما دست خودمون باشه و اصطلاحا ناخداش خودمون باشیم.

2- مقطعی نباشه.

حتما شنیدین که میگن، رودخونه ای خوبه که دائمی باشه. در حوزه اینترنت، حتما ایده هایی رو دیدین که به صورت مقطعی رشد میکنن و بعد از یکی دو ماه دیگه اثری ازشون دیده نمیشه. این ایده ها دقیقا همون ایده های مقطعی هستن و باعث میشن شما درآمد پایداری نداشته باشین. در نتیجه چنین کسب و کاری، یه کسب‌وکار اینترنتی مطمئن به حساب نمیاد. داشتن چنین کسب و کاری خیلی امیدوارکننده هم نیست؛ چون اگه زحمت بکشین و وقت بذارین، ممکنه خیلی سریع از بین برن و تمام زحمات شما بر باد بره.

به همین خاطر سعی کنین به ایده هایی بچسبین که ماندگار هستن و نیاز واقعی مردم هستن نه فقط از روی یک نیاز کاذب که سریع ممکنه از بین بره. میتونین مقاله 4 ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی رو مطالعه کنین.

ایده شما باید یه ربط مستقیم یا غیرمستقیم به نیازهای روزمره و مهم مردم داشته باشه و مقطعی نباشه. مثلا اگه لباس میفروشین، خب قطعا با نیازهای روزمره مردم که لباس پوشیدنه در ارتباط هستین، اگه آموزش کسب و کار میدین، قطعا با نیازهای روزمره مردم که پول درآوردن و پیشرفت و داشتن زندگی بهتر هست در ارتباط هستین.

اگه ایده شما خیلی دائمی نیست، بهتره یه بازبینی توش انجام بدین.

3- قابل توسعه باشه.

کسب‌وکار اینترنتی مطمئن باید قابل توسعه دادن و بزرگ شدن باشه تا بتونیم با تبلیغات بیشتر و سیستم های قوی تر، درآمد خودمون رو افزایش بدیم و طوری نباشه که درآمدش محدود بشه.

مثلا تصور کنین اگه شرکت اسنپ قرار بود خودش ماشین داشته باشه و راننده استخدام کنه و راننده ها رو کنترل کنه توی مناطق مختلف شهر باشن تا مسافرها رو جابجا کنن، چقدر میتونست پیشرفت کنه؟ چقدر میتونست رشد کنه؟ آیا قابل توسعه بود؟ قطعا سخت میتونست این کار رو انجام بده و در حد یه آژانس شیک توی تهران میموند!

اما اسنپ اومد و کسب و کاری ساخت که قابل توسعه باشه و از مردمی که در هر شهری هستن و ماشین دارن استفاده کرد تا هم هزینه های خودش رو کاهش بده و هم نیازی نباشه که تک تک راننده ها رو کنترل کنه تا توی مناطق مختلف شهر باشن.

این کسب‌و‌کار اینترنتی مطمئن باید قابل توسعه باشه.

4- قابل سیستم سازی باشه.

مورد بعدی که در مورد کسب و کار اینترنتی مطمئن خیلی مهمه، اینه که قابل سیستم سازی باشه و بتونیم کارها رو به صورت سیستمی انجام بدیم یا به افراد دیگه ای واگذار کنیم.

نکته ای که خیلی ها بهش دقت نمیکنن، اینه که فکر میکنن کسب و کار، یعنی ما بتونیم یه درآمدی داشته باشیم و یکسره فقط کار کنیم. اما کسب و کار باید بتونه در آینده به ما آزادی بده؛ یعنی خودمون بتونیم کم کم از کسب و کارمون خارج بشیم و اون رو سیستماتیک کنیم و بدیم دست کارمندامون تا با خیال راحت روی توسعه و گسترشش تمرکز کنیم.

اگه قرار باشه کسب و کارمون، ما رو برده خودش کنه و همیشه درگیرش باشیم، احتمالا فقط کارمندی هستیم که برای خودمون کار میکنیم و نمیشه اسمش رو کسب و کار گذاشت!

پس حواستون باشه که کسب و کاری رو انتخاب کنین که قابلیت واگذاری و سیستماتیک شدن رو داشته باشه.

 

جمع بندی مطالب:

توی این مقاله در مورد 4 اصل مهم برای داشتن کسب و کار اینترنتی مطمئن صحبت کردیم و گفتیم که یک کسب و کار اینترنتی مطمئن چه ویژگی هایی رو باید داشته باشه. کسب و کار اینترنتی مطمئن باید تحت کنترل خودمون باشه، دائمی و پایدار باشه، قابلیت توسعه دادن و بزرگ شدن رو داشته باشه و قابلیت سیستم سازی شدن رو هم داشته باشه.

اگه میخواین یک کسب‌وکار اینترنتی مطمئن برای خودتون داشته باشین، دقت کنین که این 4 ویژگی رو در اون ببینین تا خیالتون از بابتش راحت باشه.

در آخر باید بدونین همونطور که اول مقاله اشاره کردم، در کسب و کار و کارآفرینی هیچ اطمینانی وجود نداره و سراسر کسب و کار با ریسک همراه و دقیقا همینه که کسب و کار رو شیرین میکنه. چون اگه قرار بود راحت باشه و بدون ریسک، همه کسب و کار شخصی خودشون رو داشتن و کسی به این کار علاقمند نبود. پس اینها رو براتون توضیح دادم تا بهتون بگم اگر میخوای شروع به کار در اینترنت کنی، خیلی قوی شروع کن و دنبال کارهایی باش که دائمی باشه و بتونه همیشه برات درآمد داشته باشه.

در آخر هم امیدوارم موفق باشی و یه کسب و کار قدرتمند و مطمئن برای خودت راه بندازی.

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
×