بازاریابی محتوا چیست؟ و چگونه با محتوا محصولاتمان را بفروشیم؟

بازاریابی محتوا حرف اول را در فروش کل دنیا دارد. امروز دنیا داره با محتوا میفروشه. به جرات و اطمینان میشه گفت تنها روش بازاریابی که در دنیا منسوخ نخواهد شد بازاریابی محتوا است. امروز میخوام خیلی جامع درباره تولید محتوا و استراتژی محتوا صحبت کنیم و ببینیم که چه نعمت بزرگی است و چطوری با استفاده از خلق محتوای ارزشمند و هدفمند می توانید درآمدی حتی بیشتر از یک کارخانه بدست آورید.

بازاریابی محتوا چیست؟

پایه و اساس برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوا است. بازاریابی محتوا یعنی محتوایی در راستای کسب و کارمان تولید کنیم که با خواسته ها و انگیزه های درونی مخاطب هدف ما همخوانی داشته باشد تا در نهایت منجر به تعامل بیشتر با مخاطب هدف شود. گرفتید چی شد؟ یعنی محتوایی تولید کنیم که مخاطب را درگیر کنه. مخاطب با ما تعامل برقرار کنه. مخاطب اقدامی انجام بده. (من سعی کردم تا جایی که میشه خیلی راحت و خودمانی براتون بازاریابی محتوا را توضیح بدم.) حالا اینجا سوال پیش میاد؟ چه محتوایی باید تولید کرد؟ ساده بگم،‌ باید ببینی مخاطبای کسب و کار شما چه افرادی هستند، چه انگیزه ها و دغدغه هایی دارند؟ چه سوالاتی در ذهنشان است؟ چه نگرانی و ترس هایی دارند؟ دنبال چه چیزی هستند؟ حالا وقتی نسبت به این موضوعات آگاهی پیدا کردی، شروع به تولید محتوا میکنی. بریم جلو این بحث جذاب را باهم موشکافی کنیم.

 

تولید محتوا در چه بستری؟

اینجا سوال پیش میاد. ما کجا باید تولید محتوا کنیم؟ جواب : در وب سایت، در اینستاگرام، در تلگرام، آپارات، یوتیوب و … هرجایی که فعال هستی. اینکه فقط محتوا تولید کنی کافی نیست. محتوا وقتی تولید شد باید ترویج داده بشه. باید از تمام پتانسیل های کسب و کارت استفاده کنی تا افراد بیشتری محتوای شما را ببینند. برای محتوا زحمت کشیدی و محتوای تو می تواند پاسخ به سوالات ذهنی خیلی از افراد باشد و به خیلی ها کمک کند. پس علاوه بر تولید، ترویج هم باید داده شود.

 

تقویم محتوا

تولید محتوا بدون برنامه ریزی، وقت تلف کردن است. تقویم را بردار. یک برنامه ریزی درست انجام بده. مثال : روزهای زوج در وب سایت محتوا قرار بدی. روزی یک پست در اینستاگرام منتشر کنی. روزی ۷تا استوری قرار بدی. برای آپارات برنامه ریزی کنی. مناسبت ها را از تقویم استخراج کنی و متناسب با هر رویدادی محتوای مرتبط آماده کنی. برای دسترسی به یک تقویم آنلاین و رسمی می توانی به سایت time.ir مراجعه کنی. تقویم رسمی کشور است.

 

آخه چه محتوایی …

من کارم فروش تابلو دیواری است. من آخه چه محتوایی می توانم تولید کنم؟ بیا درباره دکوراسیون منزل و ست بندی رنگ تابلوها و سبک ها صحبت کن. کلا در هر حوزه ای هستی می توانی هم در حوزه خودت تولید محتوا کنی و هم از حوزه های مرتبط هم کمک بگیری و ربطش بدی به کسب و کار و محصولات خودت.

 

 

انواع فرمت های تولید محتوا

 • متن آنلاین، مثل همین مقاله ای که در حال خواندن هستی
 • فیلم، از محصولات و خدمات
 • عکس
 • صوت
 • کتاب الکترونیکی pdf
 • اسلایدهای پاورپوینت
 • فایل متنی word
 • کلا در نظر بگیر که فیلم، صوت، متن در کنار هم اثربخشی کسب و کار اینترنتی شما را افزایش می دهد.

 

استراتژی بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا بسیار مهم است. کلمه استراتژی سنگین است و همه از این کلمه یک هیولا میسازند 😁 سخت نگیرید. اجازه بدید باهم دیگه یک استراتژی بازاریابی محتوا را در سطح کلان برایتان مثال بزنم.

ابتدا با استفاده از تقویم محتوا و پتانسیلی که دارید مشخص می کنید چه تعداد پست در روز و هفته قرار است منتشر کنید. (من فعلا با این بخش کاری ندارم)

۵۰ درصد محتوا برای آگاهی سازی در حوزه کاری شما

۳۰ درصد محتوا برای آگاه سازی و ارائه پینشهاد به مشتری از طریق محتوا (محصول شما در محتوا میشه راه حل)

۲۰ درصد فقط تخصصی تولید محتوا برای تبلیغ کردن محصول خود شما (دقت کنید وقتی اینجا الان میگم تبلیغات، منظورم این نیست که تبلیغات در سایت های دیگه. منظورم محتوایی است که در سایت یا شبکه های اجتماعی خودتان منتشر می کنید ولی مستقیم محصولات را معرفی می کنید)

این یک نمونه استراتژی ساده و کلان در بازاریابی محتوا بود.

 

تولید محتوا

برای تولید محتوا ابتدا باید ببینی چه محصولاتی در وب سایتت داری و شروع کنی برای تک تک محصولاتت توضیحات کامل و جامع بنویسی. هرچقدر توضیحات یک محصول در صفحه محصول غنی تر باشد، اعتمادسازی بیشتر می شود. بعد از اینکه متن صفحه محصولاتت تکمیل شد حالا می توانی به سراغ فیلم بروی. یعنی بر همان صفحات محصول که توضیحات متنی کامل نوشتی، شروع کن فیلم درست کن. از محصولاتت فیلم بگیر، بیا جلوی دوربین درباره محصولت توضیح بده، نحوه استفاده را آموزش بده و … در کنارش حتما از زوایای مختلف از محصولت عکس تهیه کن.

حالا تا اینجا چه اتفاقی افتاده است؟ هر صفحه محصولت در وب سایتت بسیار کامل و غنی است. همین موضوع به شدت کمک میکنه که صفحات محصولت در گوگل رتبه های بهتری بگیرند. کلی حالا عکس، فیلم و توضیح کامل برای هر محصولت داری و می توانی از همین اطلاعات برای شبکه های اجتماعی دیگه کسب و کارت مثل اینستاگرام استفاده کنی. بعد از اینکه صفحاتت محصول به محتوای غنی تجهیز شد، حالا وقت چیست؟ حالا وقت راه اندازی بخش بلاگ در وب سایت است.

وبلاگ چیست؟ وبلاگ هر کسب و کار بخشی است که فقط با نیت کمک رسانی راه اندازی میشه تا به مخاطب ها اطلاعات مفید بده. مثال : مبل میفروشی و در بخش وبلاگ کاملا در قالب مقالات مختلف، درباره انواع سبک های مبل، تفاوت کیفیت چوب ها، دکور منزل و … اطلاعات مفید منتشر میکنی.

پس چه زمانی باید اینکار را رانجام بدی؟ زمانی که اطلاعات صفحات محصولت را کامل کردی. حالا بخش بلاگ را راه اندازی میکنی. البته اگر نیروی کار و یا بودجه کافی دارید،‌می توانید از همان ابتدا همزمان هم محصولات را پیش ببرید و هم مقالات را پیش ببرید. در محتوا خوب کار کنید پولی است که به مجموعه شما سرازیر می شود.

 

تولید محتوای تعاملی

بازاریابی محتوا انواع مختلفی دارد و تولید محتوای تعاملی یکی از روش های جذاب است و در شبکه های اجتماعی به شدت کاربردی است. یعنی محتوایی تولید کنید که مخاطب را درگیر کند و سعی کند در مخاطب انگیزه ای ایجاد کند تا مشارکت کند. مشارکت در چی؟ در لایک کردن، کامنت گذاشتن، شیر کردن. ریپلای کردن استوری اینستاگرام و … هرچقدر محتوای شما در مخاطب ایجاد انگیزه کنه تا اقدامی را انجام بده و بیشتر درگیر کسب و کار شما بشه، میزان خرید از سایت و شبکه اجتماعی شما افزایش پیدا می کند.

 

 

بازاریابی محتوا در اینستاگرام

یکی از پلتفرم هایی که خیلی در ایران داغ است و به شدت پربازده است، اینستاگرام است. مردم ایران هر روز در اینستاگرام هستند. هر روز حضور دارند. جایی که مردم هستند، اجتماع است و جایی که اجتماع باشه پول هست. پس چرا در این بستر خیلی عالی فعالیت نکنید!؟ اینستاگرام یک مزیت خیلی بزرگی که دارد شما می توانید محتواهای تعاملی درست کنید. به خوبی می توانید از گیمیفیکیشن استفاده کنید.

 

مزایای بازاریابی محتوا

 • به دید یک متخصص دیده می شوی
 • اعتمادسازی افزایش پیدا میکند
 • افزایش تعامل و لید (سرنخ) با خودش دارد
 • انگیزاننده های خرید را فعال میکنی
 • در گوگل دیده می شوی
 • در اینستاگرام بیشتر دیده می شوی

 

استراتژی محتوا چه کمکی میکند؟

۱- دیده شدن کسب و کار

۲- بهبود سئو وب سایت

۳- افزایش علاقه مندی

۴- اعتمادسازی

۵- تبدیل بازدیدکننده به مشتری

۶- کاهش هزینه های بازاریابی

 

۱. دیده شدن کسب و کار

کلید اصلی موفقیت در هر کسب و کاری، دیده شدن است. یک سوال! چرا یک مغازه ای که در بورس بازار است مثل موبایل فروشی در جمهوری تهران، چندین برابر همان شکل مغازه در محله شما است؟ چون افراد زیادی که دنبال خرید موبایل هستند به جمهوری مراجعه می کنند و همین قضیه باعث میشه هر فردی در جمهوری مغازه داشته باشد، فروشش چندین برابر زمانی باشد که یک مغازه در یکی از محله های دیگه داشته باشد. چرا فروشش بیشتر است؟ طبیعیه دیگه، افراد زیادی در آنجا تردد دارند و شانس دیدن شدن مغازه ها چندین برابر جاهای دیگه است.

پس متوجه شدیم که اصلی ترین علت موفقیت یا عدم موفقیت هر کسب و کاری، دیده شدن است. حالا در فضای آنلاین چطوری باید دیده بشوی؟ با تولید محتوا و استراتژی محتوا که در نظر میگیری. چرا این همه آدم در اینستا پیج کاری میزنند و همیشه در حالت پست گذاشتن هستند؟ به خاطر اینکه شانس دیده شدنشان را افزایش بدهند. شانس دیده شدن بیشتر = شانس فروش بیشتر

 

۲. بهبود سئو وب سایت

سئو سایت چیست؟ یعنی کارهایی که انجام بدیم تا سایتمان در عبارات کلیدی مربوط به کسب و کارمان به صفحه اول گوگل هدایت شود. مثال : لپ تاپ میفروشی. هرکسی سرچ کرد خرید لپتاپ، رتبه یک گوگل باشی. خیلی جذابه دیگه. کلی مشتری روزانه به سایتت سرازیر می شود. مقاله جامعه ای درباره سئو سایت نوشتم که می توانی ببینی.

اصل پایه و اساس سئو سایت، تولید محتوای هدفمند و کاربرپسند است. وقتی یک استراتژی محتوا داشته باشی و کار تولید محتوا را به صورت اصولی انجام بدهی باعث می شود که در گوگل رتبه های خوبی بگیری. البته همه سئو سایت به محتوای سایت ختم نمی شود اما یکی از اصلی ترین شاخصه های موفقیت در سئو وب سایت همین تولید محتوا است. پس با استفاده از تولید محتوا و افزایش رتبه در گوگل، شانس دیده شدن کسب و کارت به شدت افزایش پیدا می کند. راستی سئو سایت نقش بسیار مهمی را در بازاریابی جاذبه ای (بازاریابی درونگرا) بازی می کند.

 

۳. افزایش علاقه مندی

بازدیدکننده وارد سایتت شد. وارد پیج اینستاگرام شد. آیا همین کافیست؟ قطعا تا اینجا اصل داستان را پیموده اید، اما برای اینکه افراد از شما خرید کنند باید به کسب و کار شما علاقه مند بشوند. کمی حس خوب در وجود مشتری احتمالی ایجاد شود یعنی چراغ سبزی برای خرید کردن از سایت یا پیج شما در شبکه های اجتماعی. وقتی محتوا تولید میکنی باید محتوای کاربرپسند تولید کنی. باید محتوایی تولید کنی که دقیقا بر اساس خواسته های دل مخاطب باشد.

چه محتوایی می تواند کاربرپسند باشد؟ برای تولید چنین محتواهایی باید ابتدا محصول و خدمات خودت را به خوبی بشناسی، باید مشتری های خودت را بشناسی و ببینی که چه نگرانی هایی دارند، چه ترس هایی دارند؟ حالا باید ببینی که محصول و خدمتت چطوری می تواند این نگرانی ها و ترس ها را از مشتری کم کند. چطوری می توانی اطلاعاتی بدی که سطح آگاهی مشتری افزایش پیدا کنه. یک ارزش افزوده ای به مخاطب اضافه بشه. اینطوری است که میتوانی محتوای کاربرپسند تولید کنی.

 

۴. اعتمادسازی

کلید فروش در اعتماد خلاصه می شود. این همه تبلیغ دیدی که دارند میگند ما بهترینیم. ما اولین هستیم. ما فلانیم. همه دارند به هر دری می زنند که اثبات کنند ما آدمای خوبی هستیم، ما کسب و کار خوبی داریم و ما محصولات خوبی داریم. در گوشت را بیار جلو میخوم یه چیز درگوشی بگم 🤭 “همشون دارند راه رو اشتباه میرن” انقدر مردم از این شعارهای توخالی شنیدند که این نوع تبلیغات نه تنها اثر مثبتی ندارد، حتی می توانید گاها اثرات منفی هم داشته باشد. باید چیکار کرد؟ راهکار چیه؟

عبارت تکراری :‌ “تولید محتوا” این را در مغزت فرو کن! تو باید بشوی متخصص تولید محتوا در حوزه کاری خودت. چه محتوایی؟ محتوای کاربر پسند. محتوای کاربر پسند چی بود؟ تو بخش بالایی یعنی افزایش علاقه مندی کامل توضیح دادم. وقتی اطلاعات خوب به مردم میدی باعث میشه، آگاهیشون افزایش پیدا کنه، به چشم مشاور و متخصص بهت نگاه کنند. باعث میشه کم کم ازت خوششون بیاد و وقتی این علاقه مندی بیشتر میشه، با خودش اعتمادسازی را به همراه داره. پس ببین من چپ رفتم راست رفتم گفتم چی؟ گفتم تولید محتوا. خب حالا این علاقه مندی و این اعتمادسازی چه سودی داره؟ …

 

۵. تبدیل بازدیدکننده به مشتری

خیلی این بحث جذابه 😊 تبدیل بازدیدکننده به مشتری. خب تا اینجا بیشتر درباره دیده شدن صحبت کردم. 🤔 صحبت کردم یا نوشتم! همون حالا بیخیال! حالا حساب کن یک وب سایت داری که روزانه بازدیدکننده های زیادی داره، یک پیج اینستا داری که فالوورهای زیادی داره. در شبکه های اجتماعی دیگه ای مخاطب داری که همه اینا روزانه می توانند محتوایی که منتشر میکنی را ببینند. اینجا خیلی خوبه که به جایی رسیدی که کلی از افرادی که علاقه مند و دنبال محصولات و خدماتت هستند، می بیننت. حالا باید کاری کنی که اثربخشی کارهایت افزایش پیدا کند تا از این افرادی که می بیننت، تعداد بیشتری ازت خرید کنند. چطوری؟ باز با تولید محتوا. یعنی این محتوا علاوه بر اینکه باعث دیده شدن میشه. باعث فروش هم میشه. به چه شرطی؟ به شرطی که محتوای مفیدی تولید کنی. توضیحات شفاف در صفحات محصول قرار بدی. در وبلاگ محتوای خوب تولید کنی. یعنی صرفا هدفت این نباشه که از سر رفع تکلیف بخوای محتوا تولید کنی. باید محتوا مخاطب پسند تولید کنی.

 

۶. کاهش هزینه های بازاریابی

تبلیغات تلویزیون چقدر هزینه داره؟ بیلبوردهای شهری چطور؟ با شهرداری منطقه صحبت کنی یک سری بنرهایی برات نصب کند چطور؟ بازاریابی محتوا باعث می شود که با هزینه بازاریابی کمتر نسبت به روش های دیگه، صدایت را به گوش افراد دیگری برسانی و اثرگذاری صدایت هم بسیار بیشتر میشه و افراد بیشتری علاقه مند می شوند تا ازت کسب و کارت خرید کنند.

 

 

پس چی شد؟

عامل اصلی موفقیت در کسب و کار اینترنتی، بازاریابی محتوا است. یک دیجیتال مارکتر باهوش وقتی کار دیجیتال مارکتینگ یک کسب و کار آنلاین را در دست می گیرد. پایه و اساس بازاریابی اینترنتی خودش را بر تولید و بازاریابی محتوا می گذارد. تولید محتوا با فرمت های مختلف و در بسترهای مختلف و برای مخاطب های مختلف و با هدف های مختلف بسیار اهمیت دارد. یک جمله معروف دارم که میگم : شما هزار و یک نکته را رعایت کن ولی محتوا تولید نکنی موفقیتی بدست نمی آوری، حالا شما هزار و یک نکته را رعایت نکن ولی محتوا داشته باشی برنده بازی هیجان انگیز دیجیتال مارکتینگ هستی. اگر برای هر کسب و کاری بر تولید محتوای مخاطب پسند تسلط پیدا کنی خود به خود چمدان های پول است که در دستانت هر روز قرار می گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره آموزش طراحی سایت با وردپرس