دیجیتال مارکتینگ چیست و دیجیتال مارکتر کیست؟

یک کلام، دیجیتال مارکتینگ یکی از باکلاس ترین، پرتقاضاترین و پر سودترین شغل های حال حاضر ایران و دنیا، می باشد و فردی که این مهارت را بلد هست بهش دیجیتال مارکتر میگیم.توی این آموزش جذاب میخواییم خیلی ساده و خودمانی ببینیم که دیجیتال مارکتینگ دقیقا چیه و چطوری میتونیم یادش بگیریم و بازار کارش چطوریه و چقدر میتونیم ازش پول دربیاریم. با من همراه باشید.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

ما یک محصول یا خدمت داریم و میخواییم اینو توی فضای آنلاین بفروشیم. صفرتاصد کارهایی که در فضای آنلاین برای معرفی و فروش محصولات و خدماتمان انجام می هیم را دیجیتال مارکتینگ میگیم. دیجیتال مارکتینگ بخش های مختلفی دارد که من در این آموزش همه بخش های آن را برایتان بازگو میکنم.

بخش های مختلف دیجیتال مارکتینگ

 

سئو سایت (SEO) بهینه سازی سایت

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

تبلیغات آنلاین و کمپین های فروش

بازاریابی محتوا

ویدئومارکتینگ

تبلیغ نویسی 

پوش نوتیفیکیشن

ایمیل مارکتینگ 

 و حتی ما میتونیم بازاریابی پیامکی را ترکیب کنیم با دیجیتال مارکتینگ

خوب یکی از مزیت های خیلی بزرگ دیجیتال مارکتینگ اینکه هزینه بسیار پایینی نسبت به روشهای بازاریابی دیگه داره و یک مزیت خیلی مهم‌تری که داره اینه که ما می‌توانیم همه کارهایی که انجام میدیم را بیائیم بررسی کنیم یا بیاییم یک سری دیتا را آنالیز کنیم یعنی دقیقا بدانیم اگر اومدیم یک روش بازاریابی را انجام دادیم و یک بودجه تبلیغاتی براش در نظر گرفتیم، دقیقاً از هر روش چقدر بازخورد گرفتیم. اگر ما به عنوان مثال دو میلیون تومان هزینه یک کمپین کردیم ۲ میلیون تومان هزینه یک تبلیغات کردیم ببینیم چه قدر بازگشت سرمایه برای ما داشته باشه. دقیقا نرخ بازگشت سرمایه ROI را می توانیم محاسبه کنیم.

 

مزیت دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازاریابی سنتی چیست

شما تصور کنید می خواهید محصولاتی را به فروش برسانید. یک خدماتی را به فروش برسانید. خب در دنیای واقعی اگر شما یک مغازه بخواهید اجاره کنید یا یک شرکت بخواهید بزنید، چقدر هزینه در شهر شما دارد؟ حالا هرچقدر موقعیت فیزیکی اون محلی که شما مدنظر دارید، جای بهتری از شهر شما باشه خب طبیعتا هزینه بیشتری را از شما بابت رهن و اجار دریافت می کنند.

حالا شما تصور کنید باید یک هزینه برای ویترین داشته باشید دکوراسیون داشته باشید. حالا باید منتظر بمانی تا افراد بیان همونجا و از شما خرید کنند.

 

پیاده سازی دیجیتال مارکتینگ چگونه است؟

یک وب سایت راه اندازی می کنید با هزینه بسیار پایین تر نسبت به یک فروشگاه واقعی، یعنی اصلاً اعداد و ارقام قابل مقایسه با هم دیگه نیست. بسیار عالی تا این جای کار یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید و یک محصولی هم برای فروش داری. اجازه بدید یک مثال برایش بزنیم : 

مثلاً شما لپ تاپ میفروشی، یک وب سایت راه اندازی میکنی و توی کلمات مربوط به حوزه لپ تاپ، این سایت را به صفحه اول گوگل میاری. پس اینجا چی میشه؟ اینجا میشه استفاده از مهارت سئو یا seo 

 

سئو چیست seo؟

یعنی کارهایی که انجام می‌دهیم تا وبسایتمان به صفحه اول گوگل هدایت شود. حالا افرادی هستند که به دنبال خرید لپ تاپ هستند توی گوگل سرچ میکنن خرید لپ تاپ، راهنمای خرید لپ تاپ، مشاوره خرید لپ تاپ و سایت شما نمایش داده میشه و وارد سایت شما می شوند و عده ای از شما خرید می کنند.

 

دیجیتال مارکتینگ با محوریت شبکه های اجتماعی

یکی از بسترهای خیلی خوب برای فروش محصول و خدمات در اینترنت شبکه های اجتماعی است. کشور ما ایران، مردم از شبکه‌های اجتماعی مختلفی استفاده می کنند ولی الان شبکه اجتماعی اینستاگرام بالاترین بازخورد را دارد و بازار بسیار داغی دارد. متاسفانه خیلی از شبکه های اجتماعی دیگه که در دنیا رایج است توی ایران مسدود هستند و ما نمی توانیم استفاده کنیم وبرای همین تمرکز اصلی ما روی اینستاگرام است. حالا شما تصور کنید که یک محصول دارید و به عنوان یک پست منتشر می‌کنید در اینستاگرام و افراد بسیار زیادی مشاهده می‌کنند و عده‌ای از شما خرید می کنند. یه مثال بزنیم باهم :

“یه دونه کتاب می فروشی” شما  وقتی که این کتاب را ازش عکس می گیری، دربارش توضیح میدی و در قالب یک پست در اینستاگرام منتشر می کنید و به عنوان مثال هزار نفر این را میبینه. یکبار فقط از محصولات عکس تهیه می‌کنی، فیلم تهیه می کنی، توضیحات میدی و هزار نفر،من  ۵ هزار نفر، ۱۰ هزار نفر میبینه. حالا بستگی به میزان فعالیت در اینستاگرام دارد. حالا یک مقایسه داشته باشیم که اگر یک مغازه واقعی داشته باشی، اگر بخواهی این کتاب را برای هزار نفر توضیح بدی تا متقاعد شوند و با آگاهی خرید کنند چقدر زمان میبره؟ چند روز زمان می‌برد؟ تا این کتاب را برای هزار نفر معرفی کنید چقدر باید انرژی و تلاش بزاری بابتش؟ پس می بینید چقدر این دیجیتال مارکتینگ مزیت های عالی داره

تبلیغات آنلاین و کمپین های فروش

مهارت تبلیغات و برگزاری کمپین های فروش بسیار مهارت ضروری، حساس و پر سودی است. کسب و کارها برای رشد و فروش بیشتر حاضر هستند پول های زیادی را صرف تبلیغات و کمپین های فروش کنند. پس بسیار مهم است که پولشان را در اختیار یک دیجیتال مارکتر حرفه ای بگذارند. یک دیجیتال مارکتر باید بداند که برای هر کسب و کار باید دقیقا در چه فضاهایی تبلیغات کند. چه پیام بازاریابی داشته باشد.

کمپین فروش چیست؟

فرض کن یک پینشهاد ویژه داری. میخوای یک تخفیف بدی، ارسال رایگان داشته باشی، مشاوره رایگان داشته باشی، محصول هدیه در کنار محصول اصلی داشته باشی و … این پیشنهاد ویژه وقتی در قالب یک فرآیند چند مرحله به مخاطب ها گفته بشه، میشه کمپین فروش. مثال : جشنواره عید تا عید ایرانسل. تخفیف شگفت انگیز شب یلدا دیجیکالا

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یعنی تولید محتوا با فرمت های مختلف و در بسترهای مختلف، برای مخاطب های هدف مختلف که بتواند جلب توجه کند، آگاهی بدهد، سرگرم کند، تعاملی برقرار کنند که منجر به اقدامی از سوی مخاطب شود. بنیاد دیجیتال مارکتینگ، محتوا است. تا زمانی که محتوا نباشد، بازاریابی آنلاین هم معنایی ندارد. پس بدانید که مغز اصلی همه فعالیت های ما در فضای آنلاین محتوا است.

ویدئومارکتینگ چیست؟

مگه میشه توی دنیای آنلاین باشی و صحبت از ویدئو نباشه؟ دنیای تلویزیون دیگه به سر رسید. همه هر فیلمی که میخواهند ببینند در فضای آنلاین به دنبال آن هستند. ویدئو اثر خیلی بیشتری نسبت به متن و عکس داره. چرا؟ فرض کن یک محصول برای فروش داری. یک حالت اینه که چندتا عکس از محصولت بگیری و چند خط توضیحات بدهی. یکی حالت اینه که علاوه بر عکس و توضیحات متنی، یک فیلم کوتاه آماده کنی و درباره محصولت توضیح بدی. زمانی که مخاطب فیلم را می بیند، اعتماد بیشتری می کند و تصویرسازی بهتری نسبت به محصول در ذهنش نقش می بندد.

تبلیغ نویسی چیست؟

یکی از مهارت های بسیار پولساز، تبلیغ نویسی است و فردی که مهارت نوشتن متن های اثرگذار داشته باشد را تبلیغ نویس یا کپی رایتر میگیم. البته در نظر داشته باشید که صرفا منظورمان متن نیست. همان متن می تواند در ویدئو هم گفته شود. البته اگر بدان مهارت تبلیغ نویسی باشی باید بگم که فضای آن خیلی از فضای دیجیتال مارکتینگ به دور است و بیشتر به روانشناسی مصرف کننده بر می گردد،‌اما خلاصه مهارتی است که دیجیتال مارکترهای حرفه ای به آن تسلط دارند.

دیجیتال مارکتینگ با محوریت پوش نوتیفیکیشن

یکی دیگه از روش های بازاریابی در فضای آنلاین بحث پوش نوتیفیکیشن هست. قطعا برای شما پیش آمده که وارد یک وبسایت شدین و یک پیغام معمولا بالای صفحه بهتون نمایش داده شده و از شما پرسیده شده که میخوای از مطالب دیگه ما با خبر بشید و اگر روی تایید بزنید چه اتفاقی میفته؟ در اون لحظه اتفاق خاصی نمی‌افتد! اتفاقی که می‌افتد در آینده میفته. چند روز بعد داری توی اینترنت می چرخی، توی سایت های مختلفی میری و ناگهان می بینید که یک باکس پیام به شما نمایش داده میشه کنار مرورگر شما که درونش یکی از پست ها و یکی از خبرهای این وب سایت هستش که شما رفته بودید تایید کرده بودید. میدونم شاید الان براتون یک مقدار این قضیه که میگم گنگ باشه نگران نباشید با من همراه باشید آموزش های مختلف من را دنبال کنید من به شما قول میدم که یکی از متخصصین برتر در حوزه دیجیتال مارکتینگ شوید و همه این نکاتی که امروز دربارشون صحبت می‌کنیم و شاید بعضی هاشون برای شما ترسناک به نظر برسه تا چند وقت دیگه همه اینها برای شما ساده به نظر میرسه و حتی از دیدتون یک سری مباحث بعد از مدتی پیش و پا افتاده براتون به نظر برسه

دیجیتال مارکتینگ با محوریت ایمیل مارکتینگ

یکی از قدیمی ترین روش های بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ بحث ایمیل مارکتینگ است. ایمیل مارکتینگ یکی از روشهای بسیار محبوب نزد دیجیتال مارکتر ها هست. خب اگر موافق باشید من دقیقا  ایمیل مارکتینگ را توضیح بدم و ببینید که چه روش جذابی است اما…

 ایمیل مارکتینگ چیست

بنیاد ایمیل مارکتینگ بر مبنای بازاریابی اجازه ای است. خوب اینجا یک بحث دیگه مطرح میشه! بازاریابی اجازه ای چیست؟ برای اینکه گمراه نشوید اجازه بدید بازاریابی اجازه‌ای را در قدم‌های بعدی تعریف کنم الان بپردازیم ببینیم که ایمیل مارکتینگ که یکی از شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ هست دقیقا چیست.

نحوه اجرایی ایمیل مارکتینگ چگونه است؟

 فرض کن یک وبسایت دارید و در وبسایت یک بخشی با نام ثبت نام دارید و یا اینکه یک بخشی با نام خبرنامه دارید و یا اینکه به مخاطب‌ها می‌گویید برای اینکه  کد تخفیف از شما دریافت کنند باید ایمیل شان را در اختیار شما قرار بدهند. خلاصه با روش‌های مختلفی ایمیل بازدیدکنندگان را دریافت می کنید.

  

ساخت لیست در ایمیل مارکتینگ چقدر جذاب است

دوستای عزیزم تا اینجا ما یک لیست ایمیل از مخاطب های سایتمان داریم که با روش های مختلفی جمع آوری کردیم. حالا با استفاده از سیستم‌های ایمیل مارکتینگ که در سراسر دنیا استفاده می شوند، یک ایمیل به اعضای سایتمان ارسال میکنیم. فرض کنید هزار نفر عضو ایمیلی سایت ما شدند و یک متن آماده می کنیم و با چند کلیک به این هزار نفر پیاممان را ارسال میکنیم.

گزارش های ایمیل مارکتینگ

بعد از اینکه ما پیام ما را ارسال میکنیم دقیقاً میتوانیم متوجه بشیم که از این هزار نفر، چند نفر ایمیل ما را باز کردند، چند نفر روی لینک درون ایمیل ما کلیک کردند، چند نفر ایمیل ما را برای دوستانشان فرستادند و دقیقاً این آمار رو می توانیم متوجه بشویم.

جذابیتی که کم اثر شده

تا به اینجای کار درباره جذابیت های ایمیل مارکتینگ برای شما صحبت کردم و اینکه چقدر این روش شیرین است ولی خبری که برایتان دارم این است که نسبت به روشهای دیگر بازاریابی آنلاین، ایمیل مارکتینگ بسیار کم اثرتر شده. نسبت به سال‌های گذشته بسیار اثر بخشی پایین تری داره ولی همچنان یکی از روشهای بازاریابی آنلاین هست که خیلیا همچنان ازش استفاده می کنند. من اینجا توی تعریف ایمیل مارکتینگ سعی کردم به شما نشان بدهم که بازاریابی آنلاین چگونه همه ی بخش هایش می تواند آنالیز شود و اثربخشی هر روش مشخص شود. هدفم از تعریف ایمیل مارکتینگ همین موضوع بود.

بازاریابی اجازه ای چیست

یادتونه در بخش ایمیل مارکتینگ درباره بازاریابی اجازه ای صحبتی کردم؟ خب حالا وقتش رسیده که بازاریابی اجازه ای را برایتان توضیح دهم. وقتی در سایتمان ایمیل بازدیدکنندگان را دریافت کنیم و آنها با میل خودشان ایمیلشان را در اختیار ما قرار می‌دهند، این میشه بازاریابی اجازه‌ای. یعنی ما نرفتیم یک بانک ایمیل پیدا کنیم و به افراد ناشناس ایمیل ارسال کنیم. بازدیدکننده ها با میل خودشان ایمیلشان را در اختیار ما قرار دادند تا از ما خدمات یا اطلاعاتی دریافت کنند و در مقابل، ما هم ایمیل های مختلف با پیشنهادهای مختلف برایشان ارسال می‌کنیم، که به این کار بازاریابی اجازه‌ای میگیم.

گوگل آنالیتیکس چیست

یکی از حرفه ای ترین ترین ابزارهای دنیای دیجیتال مارکتینگ، گوگل آنالیتیکس است. گوگل آنالیتیکس سرویسی است که توسط گوگل راه اندازی شده و به صورت رایگان در اختیار صاحبان وب سایت و اپلیکیشن قرار گرفته. حالا کار گوگل آنالیتیکس چیه؟ وقتی ما گوگل آنالیتیکس را بر روی وب‌سایت مان نصب میکنیم اطلاعات دقیق از وبسایت به ما میده مثل چه چیزی؟

گوگل آنالیتیکس به ما میگه که سایت ما روزانه و ساعتی چند نفر بازدید کننده داره، چه صفحاتی از سایت ما را دیدند، مخاطب ها از چه صفحاتی به چه صفحاتی رفتند، توی هر صفحه چند دقیقه وقت صرف کردند، چند نفر همزمان آنلاین هستند، کدام صفحات سایت ما بالاترین بازدید را داشته، کدام صفحات کمترین بازدید را داشته و آمارهای بسیار زیادی که در اختیار صاحب وبسایت قرار میده و تقریباً میتونم بگم که تمام دیجیتال مارکتر های حرفه ای از گوگل آنالیتیکس استفاده می‌کنند. پس اگر میخواهید وارد دنیای شیرین دیجیتال‌ مارکتینگ بشید، این را بدانید که یاد گرفتن گوگل آنالیتیکس یکی از واجبات این کار است.

دیجیتال مارکتر کیست؟

فردی که تسلط به مهارت های دیجیتال مارکتینگ دارد را دیجیتال مارکتر میگیم. مهارت سئو سایت، بازاریابی شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، پوش نوتیفیکیشن، تبلیغ نویسی، ویدئو مارکتینگ و آنالیز وب سایت و کمپین های تبلیغاتی را یک دیجیتال مارکتر حرفه ای باید بلد باشد.

بازار کار دیجیتال مارکتینگ در ایران چطوریه؟

بازار کار دیجیتال مارکتر نه تنها در ایران، بلکه در سراسر دنیا عالیه و یکی از شغل های نسبتا جدید، با پرستیز و پولساز محسوب میشه. همین الان در سایت های کاریابی سر بزنید ببینید تحت عناوین :‌ دیجیتال مارکتینگ، سئوکار، تبلیغات آنلاین، ادمین سایت و پیچ چقدر آگهی استخدام است.

درآمد یک دیجیتال مارکتر چقدر است؟

بحث شیرین پول. درآمد یک دیجیتال مارکتر در ایران می تواند از ماهیانه ۵ میلیون تا حدود یک میلیارد تومان باشد. بستگی به چی دارد؟ بستگی به تعداد پروژه ها و مهم تر بستگی به برند شدن دیجیتال مارکتر دارد. یک زمانی هست که یک دیجیتال مارکتر طی فقط یک هفته یک کمپین فروش طراحی و اجرا می کند و چند صد میلیون تومان دستمزد دریافت می کند.

, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
×