ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) چیست؟ و چگونه استفاده کنیم؟

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یکی از قدیمی ترین روش های بازاریابی آنلاین و یکی از محبوبترین روش های بازاریابی دیجیتال بوده و باید ببینیم که دقیقا باید چطوری از آن استفاده کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم. ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از ابزارهای بازاریابی اجازه ای است. بازاریابی اجازه ای چیست؟ در این آموزش قشنگ به شما یاد میدم که بازاریابی اجازه ای چیست و چطوری با ایمیل مارکتینگ، این سبک از دیجیتال مارکتینگ را پیاده کنیم.

ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه اجرا می شود

ایمیل مارکتینگ چیست؟

من فرشاد حیدری یک وب سایت فروشگاهی راه اندازی می کنم و در فروشگاه اینترنتی خودم، لپ تاپ میفروشم. حالا میام چیکار میکنم؟ میام یک فرم دریافت ایمیل در سایتم طراحی میکنم و در کنارش یک فایل ارزشمند درست میکنم. مثل چی؟ مثلا ۳ نکته ای که قبل از خرید لپ تاپ حتما باید بدانید! این فایل ارزشمند را به همراه فرمی که آماده کردم در سایت قرار میدم و اعلام میکنم هر فردی که می خواهد این فایل ارزشمند را دانلود کند باید ایمیل خودش را وارد کند تا لینک دانلود برایش ایمیل شود. حالا افرادی که علاقه مند هستند، ایمیلشان را وارد می کنند و فایل را دانلود می کنند. بسیار عالی! اینجا ما ایمیل افرادی را داریم که علاقه مند به خرید لپ تاپ هستند و خودشان با میل و اختیار خودشان، ایمیلشان را در اختیار ما قرار دادند. حالا می توانیم از طریق سیستم های ارسال ایمیل، یک متن خوب و جذاب آماده کنیم و یک ایمیل به لیست ایمیل خودمان ارسال کنیم. نکته : به قسمت یا بهتر بگم، به صفحه ای از سایت که یک فایل قرار میدیم و در مقابلش یک فرم دریافت ایمیل قرار میدیم تا بازدیدکننده آن را پر کند، لندینگ پیج یا صفحه فرود میگیم.

 

بازاریابی اجازه ای چیست؟

اگر پاراگراف بالا را خوانده باشی احتمالا حدس زدی که بازاریابی اجازه ای چیست. وقتی بازدیدکننده خودش اطلاعات تماسش یعنی همان ایمیلش را در اختیار ما قرار داده یعنی خودش اجازه داده که برایش ایمیل ارسال کنیم. این یعنی بازاریابی اجازه ای. اینجا یک بازی برد – برد است. بازدیدکننده یا خریدار احتمالی صاحب یک فایل ارزشمند شده و ما هم ایمیل فردی را داریم که علاقه مند به خرید لپ تاپ است. برای اینکه حرفه ای تر متوجه بشوی بازاریابی اجازه ای چیست می توانید همین الان به آموزش اختصاصی بازاریابی اجازه ای مراجعه کنید. سناریوهای جذابی درباره این روش گفتم. از داستان فست فود رفتنم در تجریش گفتم که چطوری فروشنده بر روی من بازاریابی اجازه ای را اجرا کرد.

 

خرید بانک ایمیل!

یکی از باورهای اشتباه این است که ما برویم یک بانک ایمیل خریداری کنیم و یک ایمیل انبوه به ۱۰۰ هزار نفر ارسال کنیم. خب واقعا موضوع به همین سادگی نیست! وقتی به افرادی که شما را نمی شناسند ایمیل ارسال کنید هیچ بازدهی نخواهد داشت و فقط بودجه تبلیغاتی خودتان را به هدر می دهید. لیست ایمیل زمانی ارزشمند است و زمانی بازخورد عالی می تواند داشته باشد که مخاطب ها خودشان با شما آشنا شده باشند و خودشان با میل و اختیار خودشان ایمیل در اختیار شما قرار داده باشند.

 

گزارش های مهم ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یک مزیت بسیار عالی که دارد این است که گزارش دقیقی به شما می دهد. اگر موافقی یک مثال عالی و شفاف میزنم تا قشنگ متوجه بشوی که چه گزارش هایی می دهد.

فرض کن ۱۰۰۰ نفر عضو ایمیلی سایت ما شدند. حالا یک متن آماده میکنی و با استفاده از سیستم های ایمیل مارکتینگ مثل میلرلایت با یک کلیک این متن را برای هزار نفر ارسال می کنید. حالا گزارش هایی که به ما می دهد جال و مهم است. دقیقا ابزارهای بازاریای ایمیلی به ما می گویند که از این هزار نفر دقیقا چند نفر ایمیل ما را باز کردند، و حالا از این تعدادی که ایمیل ما را باز کردند، چند درصدشان بر روی لینک درون ایمیل کلیک کردند. گزارش های دیگری هم می دهد. ولی همین ۲ مورد اصلی ترین و مهم ترین نرخ ها هستند و دیجیتال مارکترها اغلب به همین ۲تا آمار توجه می کنند.

 

در بازاریابی ایمیلی چه چیزی میفرستیم؟

شاید بپرسی که در متن ایمیل دقیقا باید چه چیزی بنویسیم؟

  • ارسال ایمیل اطلاع رسانی برای محصول جدیدتان
  • ارسال ایمیل اطلاع رسانی برای تخفیف ویژه
  • اطلاع رسانی برای مقالات جدید
  • تبریک تولد و آفر در روز تولد
  • یادآوری سبد خرید رها شده

ایمیل باید تعامل برقرار کند

یک زمانی ایمیل مارکتینگ، شاه همه روش های تبلیغاتی آنلاین بود. ولی امروز اثربخشی ایمیل مارکتینگ نسبت به گذشته خیلی کاهش پیدا کرده. از چه زمانی کاهش پیدا کرده؟ از زمانی که شبکه های اجتماعی و شبکه های پیام رسان آمدند. برای همین باید در بین این همه هیاهوی رسانه های مختلف سعی کنید ایمیل های جذاب و تعاملی برای اعضای ایمیلی خودتان بفرستید.

 

ایمیل مارکتینگ برای کدام دسته هنوز روش خوبی است

ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارهایی که مخاطب های دانشگاهی دارند. برای کسب و کارهای B2B می تواند هنوز هم گزینه خوبی باشد. البته اجازه بده یک نکته درگوشی بهت بگم! هزیه ایمیل مارکتینگ بسیار پایین است و نرخ بازگشت سرمایه ROI بالایی دارد. هرچقدر هم که ایمیل مارکتینگ کم اثر شده باشد ولی همچنان می تواند به رشد فروش شما کمک کند. پس برای هزینه کردن در ایمیل مارکتینگ به هیچ عنوان نترسید. برای اینکه چند برابر هزینه ای که پرداخت می کنید، بازگشت سرمایه دارد.

 

 

پس چی شد؟

ایمیل مارکتینگ زمانی اثربخش است که به صورت بازاریابی اجازه ای پیاده سازی شود. اثربخشی بازاریابی ایمیلی نسبت به گذشته خیلی کاهش پیدا کرده اما همچنان اگر در این روش هزینه ای کنید، چند برابر بازگشت سرمایه برای شما دارد.

, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
×