صفر تا صد پیاده سازی نسل جدید اس ام اس مارکتینگ

اس ام اس مارکتینگ یا بازاریابی پیامکی این نیست که به ۱۰ – ۲۰ هزار نفر پیام تبلیغاتی بفرستیم. امروز میخوام یکی از بینظیرترین آموزش های دیجیتال مارکتینگ را در سایت فرشاد حیدری برای شما عزیزان قرار بدم 💪 .

 

اس ام اس مارکتینگ چیست؟

اولین چیزی که به ذهن میرسه چیه؟ اینه که انتهای داستان قراره پیام تبلیغاتی برای مشتری بفرستیم. بله درسته ولی پیامی میفرستیم که نه تنها نخوانده پاکش کنه! بلکه با اشتیاق اس ام اس ما را ببینه و از پیشنهادات ما با روی باز استقبال کنه. چی از این بهتر؟ بریم که باهم بررسی کنیم.

 

کسب و کارت آنلاین است یا غیر آنلاین؟ کسب و کارت اگر آنلاین نیست، اما احتمالا از روش های آنلاین برای جذب مشتری استفاده میکنی. یکی از با ارزش ترین دارایی یک کسب و کار، اطلاعات تماس (لید) و سوابق مشتریان و افرادی که تعامل با کسب و کار دارند، است. اگر مغازه دار هستی باید از همین امروز دنبال ساخت لیست مخاطبین پیامکی خودت باشی. اگر وب سایت داری و یا فقط از شبکه اجتماعی برای کسب و کارت استفاده میکنی باید در اولین قدم، اطلاعات تماس مخاطبان را دریافت کنی.

 

چطوری شماره موبایل افراد را دریافت کنیم؟

برای اینکه بتوانی شماره موبایل افراد را دریافت کنی باید یک چرایی به مخاطب بدهی. چرا مخاطب باید شماره موبایل خودش را در اختیارت قرار دهد تا برایش پیامک تبلیغاتی بفرستی؟ خب باید یک چرایی به مخاطب بدهی. مخاطب کیه؟ فردی که وارد سایتت شده، فردی که فالوور اینستاگرام است. فردی که حضوری به فروشگاهت مراجعه کرده است. این چرایی دقیقا چه چیزی می تواند باشد؟ این چرایی باید یک انگیزاننده باشد. باید یک خلق ارزشی باشد. یعنی چی؟ اجازه میدی با یک مثال در پاراگراف پایین توضیح بدم!؟ 🤭

 

ساخت لیست شماره موبایل

مثال : یک کد تخفیف ایجاد میکنی. در اینستاگرام به فالوورهای پیج میگی افرادی که می خواهند این کد تخفیف را داشته باشند، همین الان عدد ۱ را به شماره فلان بفرستند تا کد تخفیف برایشان پیامک شود. یا در وب سایت می توانی یک فرم درست کنی و بگی افرادی که کد تخفیف می خواهند، شماره موبایلشان را وارد کنند تا کد تخفیف اس ام اس شود. یک مثال دیگه برای فروشگاه حضوری :‌ از مشتری بخواهید که شماره موبایلش را به شما بگوید تا عضو باشگاه مشتریان شما شود و از یک سری مزایا بهره مند شود. می توانی یک هدیه کوچک در نظر بگیری و در قبال اینکه شماره موبایلشان را در اختیار شما قرار می دهند، هدیه را دریافت کنند. این هدیه می تواند یک محصول فیزیکی جمع و جور باشد.

 

میخواهیم اس ام اس تبلیغاتی ارسال کنیم

در قدم اول باید کاری کنی تا افرادی که به محصولات و خدمات کسب و کارت علاقه مند هستند، خودشان با میل خودشان شماره موبایلشان را در اختیارت قرار بدهند. پس از این به بعد قرار نیست ما به افرادی که نمی شناسیم، اس ام اس تبلیغاتی بفرستیم. چرا؟ چون هم مزاحمت میشه و هم اثربخشی برای کسب و کار نداره. خودت چقدر به پیامک های تبلیغاتی توجه میکنی؟ هر جوابی به این سوال دادی دقیقا میشه اثربخشی اس ام اس تبلیغاتی. پس باید چیکار کنیم؟ باید به افرادی ارسال کنیم که خودشان با میل خودشان شماره موبایل در اختیار ما قرار دادند،‌که در پاراگراف بالایی بهش اشاره کردم.

 

تکنیک های اس ام اس مارکتینگ

من ( فرشاد حیدری 😊 ) میخوام تکنیک های مختلف اس ام اس مارکتینگ را بگویم و اینکه چطوری می شود اس ام اس مارکتینگ را با بازاریابی اجازه ای ترکیب کرد تا بالاترین بازدهی را داشته باشیم. بسیار عالی بریم سراغ ادامه بحث …

 

ساخت لندینگ پیج برای بازاریابی اجازه ای

برای جذب شماره موبایل اول باید صفحه فرود بسازی. صفحه فرود چیست؟

لندینگ پیج چیست؟ صفحه ای که یک پیشنهاد ویژه داریم. مثلا یک فایل آموزشی داریم درباره اینکه ۳ نکته ای که قبل از خرید لپ تاپ حتما باید بدانید. حالا هر فردی بخواهد این فایل را دانلود کند باید شماره موبایل و یا ایمیلش را در اختیار مار قرار دهد. برای توضیحات بهتر و نحوه ساخت لندینگ پیج خوب به صفحه لندینگ پیج سر بزنید.

ارزش های پیشنهادی در لندینگ پیج؟

  • فیلم آموزشی (مثال :‌تفاوت اصلی با تقلبی)
  • فایل صوتی
  • کتاب الکترونیکی (پی دی اف)
  • لیست قیمت
  • تخفیف

 

برای هر شخص پیام جداگانه ارسال کنید

در بازاریابی آنلاین اگر می خواهید به موفقیت های خیلی چشمگیری برسید، باید در نظر داشته باشید که تا جای ممکن پیام هایی که به مخاطبان ارسال می کنید، شخصی سازی شده باشد. با مثال بریم جلو … نگار وارد سایت شما شده و همین دیروز یک لپ تاپ خریداری کرده. ساسان جزء مخاطبای سایت شما است ولی تا به حال لپ تاپ خریداری نکرده. اینجا اگر تخفیف برای خرید لپ تاپ دارید و میخواهید یک پیام به مخطب ها ارسال کنید، بهتر است پیام کد تخفیف خرید لپ تاپ برای نگار ارسال نشود. چون خوشایند نیست. این یک مثال ساده بود تا موضوع برای شما روشن شود. نکته اخلاقی : علاوه بر اینکه ما به افرادی که نمی شناسیم، اس ام اس تبلیغاتی ارسال نمی کنیم، بهتر است مخاطبای سایتمان را هم دسته بندی کنیم. در واقع اس ام اس مارکتینگ فقط برای افرادی نیست که در لندینگ پیج ما شماره موبایل وارد کردند. بخش عمده ای باید برای ارتباط با مشتریان فعلی باشد. بخش بعدی درباره حفظ مشتری گفتم.

 

حفظ مشتری (retention marketing)

هزینه جذب مشتری جدید معمولا ۵ تا ۷ برابر بیشتر از حفظ مشتری فعلی است. چرا؟ چون پروسه بسیار پر فراز و نشیبی طی شده تا یک مخاطب به کسب و کار شما اعتماد کرده و از شما خرید کرده. اعتمادسازی بحث بسیار مهمی در هر کسب و کار است. وقتی یکبار یک مشتری به شما اعتماد میکنه و از شما خرید میکنه، خیلی راحت تر پیشنهادهای خرید شما را مجدد پذیرا هست. در بازاریابی پیامکی می توان مخاطب ها را دسته بندی کرد و بر اساس هر طبقه بندی پیام های مخصوص به خودش را بفرستید.

 

جذب مشتری و نگهداری مشتری

برای اینکه در کسب و کار اینترنتی به موفقیت برسید باید ۲ تا کار اساسی انجام بدهید.

  1. مورد اول : جذب مشتری جدید
  2. مورد دوم : حفظ مشتری فعلی

 

جذب مشتری جدید : جذب مشتری جدید یا با روش های ارگانیک انجام می شود یا با تبلیغات. یعنی یا با استفاده از بازاریابی جاذبه ای انجام می شود و یا از طریق تبلیغات. در اینجا لندینگ پیج ها نقش بسیار مهمی را دارند.

بازاریابی جاذبه ای چیست؟ با استفاده از تولید محتوای ارزشمند، برای مخاطب هدف، به جای اینکه ما به سمت مشتری برویم، مشتری به سمت ما بیاید. 

حفظ مشتری فعلی : هرچقدر بتوانید مشتریانتان را بر اساس شهر / جنسیت / سن / سوابق خرید /    دسته بندی کنید، می توانید پیام های شخصی سازی شده بهتری ارسال کنید تا اثربخشی پیام های به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کند.

 

ابزارهای اس ام اس مارکتینگ

ما برای پیاده سازی اس ام اس مارکتینگ باید از چه ابزارهایی استفاده کنیم؟ برای اینکار سایت های بسیار زیادی وجود دارند که می توانید لیست مخاطبین درست کنید و پیامک های خودتان را ارسال کنید.

 

اس ام اس مارکتینگ و بازاریابی اجازه ای

بازاریابی اجازه ای : یعنی فقط به افرادی ایمیل یا اس ام اس تبلیغاتی ارسال کنیم که خودشان قبلا به ما این اجازه را داده باشند.

پس باید ابتدا از مخاطب اجازه بگیریم. یک صفحه فرود ایجاد می کنیم و در لندینگ پیج خودمان یک فرم قرار میدهیم که بازدیدکننده شماره موبایل خودش را وارد کند. وقتی شماره هایی به این شکل جمع می شود می شود و سپس ما با مشتری احتمالی ارتباط برقرار می کنیم. خیلی اثربخشی کار بیشتر از حالت های عادی می شود.

 

پس چی شد؟

روش اس ام اس مارکتینگ را اگر با بازاریابی اجازه ای و جاذبه ای ترکیب کنید و با استفاده از صفحه فرود اطلاعات مخاطبان را دریافت کنید، می توانید فروش کسب و کار آنلاین خودتان را به طرز فوق العاده ای افزایش بدهید. البته برای پیاده سازی بازاریابی پیامکی استراتژی های مختلفی وجود دارد. یا این مقاله را در آینده بروزرسانی میکنم و یا در مقالات جداگانه درباره انواع استراتژی های اینکار براتون صحبت میکنم. دمت شما گرم 😊❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره آموزش طراحی سایت با وردپرس